Instytut
Partnerzy
Od stycznia 2015 roku Instytut Budownictwa Pasywnego uczestniczy w unijnym projekcie Built2Spec, którego celem jest wypełnienie luki między planowaniem i rzeczywistym wykonaniem budynku. Tablet lub smart fon w Tyn przypadku odgrywa kluczową rolę. Instytut Budownictwa Pasywnego udostępnia swoją ekspertyzę rozwoju platformy wysoko energooszczędnego budownictwa i zapewniania jakości i pracuje nad interfejsami między platformą bazującą na BIM a panelem planowania PHPP i narzędzi projektowych PH. Built2Spec jest finansowany ze środków programu ramowego UE na rzecz badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020".
Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI) uczestniczy w Projekcie Sinfonia, finansowanym przez UE, w doradztwie i certyfikacji projektów modernizacyjnych w miastach demonstracyjnych - Innsbrucku i Bolzano. W rozwój i wdrożenie koncepcji wykazującej oszczędności w około 500 mieszkaniach jest również zaangażowany PHI. Ponadto chodzi o zagadnienia efektywności energetycznej i oszczędności oceny potencjałów energii elektrycznej na szczeblu okręgowym. Opracowane w projekcie wyniki i zastosowanie praktyczne zostaną wspólne z zaangażowanymi „pionierskimi” miastami Pafos (Cypr), La Rochelle (Francja), Rosenheim (Niemcy), Sewilla (Hiszpania) i Boras (Szwecja) włączone w konkretne, zrównoważone plany rozwoju energetycznego odpowiednich miejskich koncepcji.
Ponadto PHI koordynuje projekt EuroPHit finansowany przez IEE. Celem jest ustanowienie kryteriów i możliwości certyfikacji dla wysoko wydajnościowych modernizacji poprzez normy EnerPHit, jeśli mają być wykonywane stopniowo w dłuższym okresie czasu. Potwierdzają to nowe narzędzia programowe, projekty pilotażowe takie jak szkolenia projektantów i mistrzów wykonawców. Zainteresowane strony (w tym władze lokalne, instytucje finansowe lub producenci) będą przy tym jeszcze lepsze. Jednocześnie specjalnie promowane jest zastosowanie komponentów do budownictwa pasywnego na remonty
Instytut Budownictwa Psywnego (PHI) odegrał znaczącą rolę w bieżących projektach Unii Europejskiej w obszarze programu "Inteligentna Energia dla Europy" (IEE) i w innych projektach: "Promocja Europejskiego Budownictwa Pasywnego" (PEP) i "Passive On". Koordynację przy projekcie Pass Reg (Regiony Budownictwa Pasywnego z odnawialną energią) finansowanym przez IEE przejął PHI i jest on aktywnym partnerem w projekcie FP7 3encult. Ponadto PHI jest partnerem przy TASKS 28 („Zrównoważony Odbudowa Solar”) i 37 ("Zaawansowana renowacja budynków") IEA (Międzynarodowej Agencji Energii).
W zakończonym już projekcie CEPHEUS (Ekonomicznie wydajne domy pasywne jako europejskie standardy) po stronie PHI leżało naukowe kierownictwo. Projekt był finansowany przez UE w ramach programu Thermie i przez Hessen. W ramach projektu CEPHEUS zostało wybudowane i wykorzystane w Europie ponad 220 mieszkań w formie budownictwa pasywnego.
PHI organizuje corocznie od 1996 roku Międzynarodową Konferencję Budownictwa Pasywnego. Impreza ta jest uznanym światowym centrum dla energooszczędnego budownictwa i renowacji i jako takie ważnym dorocznym miejscem spotkań ludzi nauki, architektury, technologii i rozwoju produktów.
PHI był również odpowiedzialny za fizyczne doradztwo budowlane i wsparcie naukowe wielu projektów pilotażowych, m.in. w pierwszym pasywnym biurowcu (Cölbe w pobliżu Marburgu), pierwszy fabryka pasywna (Bensheim w pobliżu Darmstadt), pierwsze pasywne szkoły (Frankfurt nad Menem, Aufkirchen koło Monachium), pierwsze pasywne pływalnie kryte (Bamberg i Lünen) oraz pierwszy remont domu pasywnego (Norymberga, Frankfurt, Ludwigshafen). PHI podjął się również naukowej oceny tych projektów, w związku z tym odgrywał w tym istotną rolę.
Za koncepcję rozwoju Budownictwa Pasywnego Wolfgang Feist został w 2001 roku uhonorowany Nagrodą Środowiska przez Niemiecką Federalną Fundację Ekologiczną. W 2003 roku miastu Göteborg razem ze szwedzkim architektem Hansem Eek została przyznana Międzynarodowa Nagroda Środowiska. Przez to została doceniona ich wspólna pionierska praca, która przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliw kopalnych, a tym samym do zmniejszenia emisji CO2.