Certyfikacja
Budynków
Budynki pasywne utrzymują przyjemną temperaturę w pomieszczeniach przez cały rok przy bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Takie budynki wymagają starannego projektowania, dokładnego planowania i drobiazgowego wykonania. Certyfikacja budynku pasywnego przez Instytut Budownictwa Pasywnego lub jego akredytowane organy certyfikowania budynków oferuje zwiększoną kontrolę jakości. Z ogromnego doświadczenia tych organów korzystają projektanci w całym procesie projektowania, natomiast certyfikacja sama w sobie zapewnia udokumentowaną jakość budynku.
Budownictwo pasywne to nie obowiązkowy standard, który jest ustanowiony przez prawo lub przez nakazy, jest to standard, który jest przestrzegany na zasadzie dobrowolności i które jest zdefiniowany jasno i jednoznacznie: Instytut Budownictwa Pasywnego sformułował kryteria dla budynków pasywnych do różnych zastosowań budowlanych. Istnieją tak zwane "kryteria funkcjonalne", to znaczy zamiast indywidualnie określonych szczegółów konstrukcyjnych lub technicznych, wymaga się, że ogólne projektowanie wykonuje się z profesjonalnie obliczoną równowagą energetyczną, opracowaniem szczegółów i dokumentacją komponentów. Zapewnia to, że planowany budynek rzeczywiście działa tak jak się tego oczekuje.
Certyfikacja ma zapewnić dobrą jakość pracy. Centrum zainteresowania tutaj jest planowanie, ponieważ tylko praktycznie zorientowane planowanie może być przekształcone w dobrze funkcjonujący budynek. Szczelność, brak mostków termicznych, wysokiej jakości okna i ich instalacja, system wentylacyjny oraz inne usługi budowlane - wszystko to musi być planowane i koordynowane ze sobą w ukierunkowanym podejścia (wśród ekspertów jest to znane jako integralne planowanie).
Głównym narzędziem do tego celu jest Pakiet Planowania Budynku Pasywnego (PHPP). Doświadczenie zdobyte w ciągu dziesięcioleci udanych projektów budynków pasywnych zostało zebrane w PHPP. Każdy, kto korzysta z PHPP podczas planowania, kierowany jest do skoordynowanych i skutecznych rozwiązań, a także korzysta z okazji do opłacalnej budowy. Odpowiedzialne korzystanie z PHPP wymaga również dokumentacji wybranych rozwiązań i ustalenia odpowiednich parametrów (np. współczynnika przenikania ciepła przez szyby). Planista może wziąć te wartości z niezależnych testów. Jednakże, jeżeli elementy budowlane zostały certyfikowane jako "Certyfikowanych komponentów do budownictwa pasywnego”, to wartości podane w certyfikacie mogą być po prostu przeniesione do PHPP.
Projektant może polegać na wiedzy zebranej wraz z wieloletnim doświadczeniem wykwalifikowanej osoby certyfikującej, ułatwiając tym samym proces planowania.
W procesie certyfikacji, projektant otrzymuje cenne wskazówki, w jaki sposób można poprawić jakość i jak można uprościć rozwiązania i realizować je w lepszy i bardziej opłacalny sposób.
Z certyfikatem wydanym przez Instytut Budownictwa pasywnego właściciel budynku może być pewien, że jego / jej budynek w końcu stał się budynkiem pasywnym, a inwestycja w wyższą jakość komponentów zwraca się.
Często zdarza się, że wsparcie udzielane przez doświadczone jednostki certyfikujące, sprawiają, że budynek pasywny jest bardziej ekonomiczny.
Po zakończeniu procesu zapewnienia jakości, który jest zwykle przeprowadzony po badaniu ciśnienia, klient otrzymuje certyfikat oraz książeczkę certyfikacji zawierającą stronice PHPP, które są istotne dla certyfikatu. Jest to również pełna dokumentacja dla budynku z nawiązaniem do jego właściwości termicznych. Tablica ścienna, która może być przymocowana do budynku, jest również przekazanym klientowi.
Każdy, kto chce się upewnić, że planowana budowa rzeczywiście ma się okazać budynkiem pasywnym, może mieć budynek certyfikowany. Właściciele budynków i architekci mogą ubiegać się o certyfikację przez Instytut Budownictwa Pasywnego lub przez inną akredytowaną jednostkę certyfikującą. Oprócz innych rzeczy rozpatrywane są obliczenia, na których oparta jest konstrukcja budynku i dokumentacja planowania powłoki budynku oraz zakresu jego usług. Jeżeli dom jest wyróżniony certyfikatem "Certyfikowany budynek pasywny", właściciel może być pewien, że będzie miał najwyższy poziom komfortu życia przy bardzo niskim zużyciu energii. Koncepcja "budownictwa pasywnego" celowo nie jest zabezpieczona. Każda osoba, która jest upoważniona do przedstawienia dokumentów budowlanych, jest w stanie uzyskać dostęp do informacji i ma on/ona możliwość swobodnie zbudować budynek pasywny na jego / jej własną odpowiedzialność. Jednak Instytut Budownictwa Pasywnego przypomina, że doświadczony projektant budownictwa pasywnego lub biegły powinien konsultować projekt, w szczególności w przypadku pierwszego projektu budynku pasywnego.
Certyfikacja budynków niemieszkalnychMetoda budowy zabudowań pasywnych jest rozsądnym standardem nie tylko dla budynków mieszkalnych; budynki biurowe, hostele, fabryki, budynki administracyjne, hale sportowe, przedszkola, szkoły, itp mogą być również zbudowane i certyfikat jako budynki pasywne. Wartości obliczone ("na żądanie") dla ogrzewania i energii pierwotnej są później podane w certyfikacie. Są one oparte na ogrzewanej powierzchni lub powierzchni użytkowej. Późniejsze użytkowanie rzeczywiście zależy od jakości strukturalnej powłoki zewnętrznej (oprócz zachowań użytkownika i warunków pogodowych) i to jest dokładnie to, czym jest certyfikat wraz z charakterystyką usług budowlanych.
EnerPHit - certyfikat modernizacji z komponentami do budownictwa pasywnegoZastosowanie komponentów do budownictwa pasywnego w renowacji istniejących budynków prowadzi do rozległych ulepszeń w odniesieniu do komfortu cieplnego, efektywności ekonomicznej, braku uszkodzeń strukturalnych i ochrony klimatu. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną nawet do 90% zostało osiągnięte w wielu projektach. Osiągnięcie standardu budownictwa pasywnego w renowacji istniejących budynków nie zawsze jest realnym celem, jednym z powodów są ściany piwnic z pozostającymi mostkami termicznymi, nawet po remoncie. Dla takich budynków Instytut Budownictwa Pasywnego opracował EnerPHit dla certyfikowanej modernizacji energetycznej z komponentami do budownictwa pasywnego. To wymaga albo maksymalnego zapotrzebowania dla ogrzewania 25 kWh / (m²a) lub alternatywnie konsekwentne stosowanie komponentów do budownictwa pasywnego, zgodnie z wymaganiami certyfikacji komponentów PHI. Zapotrzebowanie na ciepło obliczone przez PHPP i jakość ochrony termicznej indywidualnych komponentów są wskazane w certyfikacie.